Sierpień – początek c...

Skip Navigation LinksStrona Główna > Blog > Aktualność

Coraz więcej piór znajdujemy każdego dnia na podłodze naszego gołębnika. Nic dziwnego rozpoczęło się intensywne pierzenie naszych gołębi. Proces ten trwa cały rok, lecz jego apogeum przypada na miesiące od sierpnia do października.

2012-08-10

Gołębie dbają o swoje pióra podobnie jak my o nasze włosy. Często przeczesują je dziobem, smarując tłustą wydzieliną gruczołu kuprowego, i układają właściwie chorągiewki. Często możemy podpatrzeć, jak ptaki otrząsają się, prężą skrzydła i rozchylają sterówki. Gołąb lubi także kąpiele wodne, więc jeśli udostępnimy mu pojemnik (wanienkę) z wodą, to chętnie z niego skorzysta.

Podobnie jak u dzikich ptaków, także pióra naszych gołębi zużywają się, więc konieczna jest ich wymiana, nazywana pierzeniem.

Proces pierzenia

U młodych gołębi po pierwszym opierzeniu następuje jeszcze w tym samym roku częściowe pierzenie. Właściwa pierwsza wymiana wszystkich piór u gołębi następuję w drugim roku życia. Dojrzałe gołębie pierzą się w okresie od sierpnia do października, przy czym wymiana piór następuje stopniowo, co pozwala ptakom zachować zdolność dolotu. Ponadto w tym czasie gołębie zachowują zdolności rozrodcze, choć wielu hodowców rozdziela samce i samice, aby nie obciążać dodatkowo ich organizmu podczas pierzenia.

[%skrzydlo.jpg%]Pióra są wymieniane w określonej kolejności: najpierw wymianie podlegają puchowe i pokrywowe. Wymiana lotek i sterówek także następuje stopniowo: jako pierwsza wypada lotka ze środka skrzydła, następnie wymieniane są lotki parami po obu stronach pierwszej lotki, a lotka skrajna wypada jako ostatnia. Sterówki także są wymieniane parami.

Niezwykle ważną sprawą jest tez wymiana piór puchowych. Trwa on przez cały rok, a jej przerwanie świadczy o niedyspozycji gołębia, spowodowaną zmęczeniem, złym odżywianiem, zatruciami, pasożytami lub przebiegająca chorobą. Puch jest wymieniany intensywniej po zakończeniu głównego pierzenia, natomiast mniej w czasie "parowania", a znowu intensywniej w czasie wysiadywania jaj.

Wymiana piór jest procesem biologicznym znacznie obciążającym, ale koniecznym, gdyż pióra zużywają się, brudzą coraz gorzej spełniają swoją funkcję. W szczycie pierzenia, czyli na jesieni, wzrasta u gołębi zapotrzebowanie na składniki budulcowe potrzebne do tworzenia piór, czyli białka i aminokwasy, a zwłaszcza aminokwasy zawierające siarkę. Dlatego też hodowca musi im zapewnić w tym czasie właściwą karmę.

Zapraszam wszystkie osoby mające chwilę wolnego czasu do redagowania treści na tym blogu. Redaktor, lub administratorzy jak kto woli sprawdzą tekst i po akceptacji opublikują. Już dziś zapraszam chętnych do pisania tekstów, publikacji zdjęć w naszym serwisie. Jeśli nie potrafisz pisać elaboratów, lecz znasz się na gołębiach i/lub na ich hodowli napisz do nas.
Zapraszam do kontaktu redakcja@twojgolebnik.pl

Copyright © TwojGolebnik.pl

Wykonanie Twórcy serwisu

TwojGolebnik.pl na Facebooku